Preparat na chwastnice jednostronna w rzepaku

Preparat na chwastnice jednostronna w rzepaku

31 marca 2018 Wyłącz przez Lukasz

Chwastnica jednostronna to szkodliwy chwast, który zwany jest także pod bardziej potocznymi nazwami, jak kurza trawa, czy prosówka. To dzikie proso jest jednorocznym chwastem, który lubi towarzystwo roślin okopowych, warzyw strączkowych i kukurydzy. Pojawia się również w rzepaku, jak wiele innych jednoliściennych chwastów. Rzepak jest wysiewany najczęściej po zbożach, jako roślina ozima, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie terenu pola przed zachwaszczeniem. Jak wiadomo chwasty są wstanie utrudnić przezimowanie rzepakowi.

Dlatego też chwastnica jednostronna może zostać prawidłowo wyeliminowana z danego pola. Skuteczne usunięcie chwastów za pomocą środka chwastobójczego Agrosar360 daje gwarancję na zachowanie i prawidłowy wzrost upraw rzepaku. Usuwanie chwastów jesienią będzie dobrym krokiem, a wybór odpowiedniego środka pozwoli na całkowite usunięcie chwastów. Niestety, jeżeli z różnych przyczyn nie wykona się oprysku rzepaku przed zimą, to przyczynimy się do dość widocznego zmniejszenia plonu. Charakterystyczną cechą chwastnicy jednostronnej jest zagęszczanie łanu rzepaku, przez co roślina zmuszona jest do wyniesienia pąków ponad chwast, co znacznie osłabia system korzeni oraz łodyg.

Przyczynia się to niestety do znacznej utraty plonów, które nie są wstanie przetrwać podczas zimowych miesięcy. Istotną kwestią jest wdrożenie specjalnych preparatów w postaci gramicydów, które są selektywne dla rzepaku. Dzięki czemu oprysk jest całkowicie bezpieczny. Dla wzmocnienia działania można zastosować dobrany do danego preparatu adiuwant.