Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

13 maja 2018 Wyłącz przez Lukasz

Pielęgnacja trawnika opiera się na trzech ważnych etapach koszeniu, podlewaniu i nawożeniu. O ile koszenie i podlewanie należy do dość łatwych czynności, to jednak stosowanie nawozów może być kłopotliwe. Dlatego zanim przystąpimy do działania, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg. Nawożenie trawnika odpowiada za wzrost oraz rozkrzewianie, zatem niezbędne jest wdrożenie tego procesu wiosną na przełomie marca i kwietnia. Jednak warto podkreślić, że nowy trawnik powinien być zasilony jesienią.

Pozwala to na odpowiednie przygotowanie go do zimy, a także prawidłowy wzrost wczesną wiosną. Niemniej jednak tradycyjne nawożenie trawnika odbywa się na wiosnę. Musimy odczekać, aż ziemia obeschnie i wtedy można spokojnie rozsypać nawóz. Ale uwaga nie może to być chaotyczne działanie. Nawóz powinien być rozłożony równomiernie, w przeciwnym razie trawa będzie wzrastać nieregularnie w postaci licznych kępek.

Dobrym sposobem na uniknięcie tego efektu jest rozsypanie nawozu w dwóch kierunkach. Pierwsze przejście w poprzek ogrodu, a drugie wzdłuż. Wiosenne zasilanie darni to tylko początek pielęgnacji, bowiem nawożenie powinno odbywać się nawet cztery razy w okresie wegetacyjnym. Zatem kolejne rozsypanie nawozu przeprowadzamy w maju oraz latem. Warto także zadbać o dobre zimowanie trawnika, poprzez nawożenie go specjalnymi jesiennymi preparatami.

Trawnik bardzo szybko odżywi się bogatym składem nawozów, stając się pięknym zielonym dywanem przez cały okres wzrostu.