Spryskiwanie pól i traw

Spryskiwanie pól i traw

6 maja 2018 Wyłącz przez Lukasz

Odchwaszczenie ziemi na dużych terenach nie jest prostym zadaniem. Nie zawsze zastosowanie metod mechanicznych przynosi oczekiwane rezultaty, a w tym wypadku jest to wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego też spryskiwanie pól i traw musi opierać się o inne mechanizmy działania, gdzie przede wszystkim wykorzystuje się środki chemiczne.

Skuteczną bronią na chwasty są herbicydy od lat stosowane zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Doskonałym specyfikiem są preparaty układowe, które działają dolistnie. Substancja poprzez wnikanie przez liście, rozprzestrzenia się w środku rośliny, co prowadzi do uszkodzenia korzeni chwastów, tym samym ich obumierania.

Herbicydy w zależności od dawki, rodzaju środka, a przede wszystkim gatunku chwastów i ich ilości na polu, działają już po dziesięciu dniach od oprysku. Niemniej jednak całkowite zniszczenie tych szkodliwych patogenów może mieć miejsce nawet po paru miesiącach. Zatem bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na dokładne przeprowadzenie spryskiwania tych dużych terenów, aby nie było potrzeby zbyt częstego powtarzania zabiegu.

Niestety zadanie nie jest łatwe, a w dodatku jest dość kosztowne. Dlatego też wielu rolników próbuje uciec od tych metod, co oczywiście w końcowym rozrachunku nie jest dobrym podejściem. Dlatego też należy podkreślać, że spryskiwanie pól to bardzo ważna kwestia, której nie powinno się lekceważyć.

Koniecznie trzeba dobrać odpowiednie preparaty, ale przede wszystkim ustawić wskazaną dawkę herbicydu nie tylko na daną ilość wody, ale także i hektar.